Zimné olympijské hry: Bežecké lyžovanie

Bežecké lyžovanie je šport s rôznymi formátmi bežeckých pretekov prostredníctvom kurzov, ktoré majú rôznu dĺžku. Dĺžky kurzov sú v súlade so zákonmi schválenými Medzinárodnou lyžiarskou federáciou spolu s niekoľkými ďalšími národnými organizáciami. Niektoré z národných organizácií zahŕňajú Cross Country Ski Canada a Americkú lyžiarsku a snowboardovú asociáciu (USSA). Medzi medzinárodné bežecké súťaže patria Zimné olympijské hry, Majstrovstvá sveta v lyžovaní FIS a FIS Cross-country World Cup. Šport sa skladá z pretekov, ktoré sa konajú na upravených homologovaných kurzoch, ktoré sú vytvorené na podporu freestyle a in-track podujatí, kde lyžiari môžu používať lyžovanie na skate. Súčasťou športu sú aj bežecké bežecké podujatia s licenciou udelenou Medzinárodnou federáciou orientačného behu a lyžiarskymi maratónmi licencovanými lyžiarskou federáciou Worldloppet. Medzi ďalšie súvisiace formy súťaže patrí paralympijské bežecké lyžovanie, na ktorom môžu súťažiť športovci so zdravotným postihnutím a tiež biatlon, ktorý je kombináciou lyžovania a streľby z pušky.

histórie

Po celé stáročia bolo lyžovanie nevyhnutné na naháňanie hry a zbieranie palivového dreva v zimnom období na zasneženom severe. Keďže väčšina komunít bola izolovaná a región zažil zasnežené zimy, lyžovanie sa stalo významným spôsobom života, pretože to bol jeden z najdôležitejších prostriedkov udržiavania spoločenského kontaktu. Termín „ski“ je nórske slovo, ktoré pochádza z „šmyku“, čo je staroindické slovo, ktoré označuje dĺžku dreva, ktorá bola rozdelená. Nórske armádne jednotky slúžili na lyžovanie pre šport a získali ceny počas 18. storočia. Techniky používané v bežeckom lyžovaní sa vyvinuli z postupnej in-track techniky na skate-lyžovanie. Lyžiarske vybavenie sa tiež vyvinulo z drevených stĺpov a lyží na lyže vyrobené z polyetylénového plastu, sklolaminátu a uhlíkových vlákien. Prvé bežecké preteky v histórii sa odohrali v roku 1842, zatiaľ čo známy lyžiarsky festival Holmenkollen začal v roku 1892 a primárne sa zameriaval na severskú kombinovanú akciu. Nezávislý cross-country závod bol však do festivalu začlenený v roku 1901.

Najstaršie formy bežeckého lyžovania

Existujú rôzne typy lyží, ktoré vznikli z rôznych miest takmer súčasne. Napríklad jedna forma lyže pozostávajúca z horizontálneho viazania špičky. Ďalším príkladom známym ako východná sibírska lyže bola v ideálnom prípade tenká doska pozostávajúca z vertikálnej štvordierkovej väzby a občas bola zabalená do kožušiny. Moderné lyžiarske viazanie sa vyvinulo z 19. storočia Fennoscandian model. Dnešné bežecké lyže sa vyvinuli z typu známeho ako Lapps, ktorý používal horizontálne viazanie vretena.

Na zimných olympijských hrách

Raz za štyri roky sa koná významná medzinárodná športová akcia známa ako Zimné olympijské hry. Prvé bežecké majstrovstvá na zimných olympijských hrách sa konali v Chamonix, Francúzsko počas zimných olympijských hier v roku 1924. Keďže podujatie bolo na prvej zimnej olympiáde, bežecké lyžovanie patrí medzi prvých päť hlavných disciplín. Bežecké podujatia sa však od svojho debutu na zimných olympijských hrách v roku 1924 vyvinuli. V roku 1952 debutovala ženská bežecká súťaž na zimných olympijských hrách. event. Zimné olympijské hry pridali v roku 1964 ženskú 5km súťaž a neskôr v roku 1976 doplnili zimné paralympiády paralympijský beh na lyžiach. V roku 1980 bola na zimných olympijských hrách pridaná 20 km súťaž žien a v roku 2002 sa v Salt Lake City konali podujatia masového štartu a sprintu.