Olympijské hry v Mexico City v roku 1968

Letné olympijské hry v roku 1968 sa konali v Mexiku v Mexiku. Olympijské hry v Mexico City boli medzinárodným multisportovým podujatím - prvým podujatím, ktoré sa uskutočnilo v Latinskej Amerike av španielsky hovoriacom národe.

Oni boli tiež prvé olympijské hry využiť all-počasie trať, skôr než tradičný škvárová trať pre všetky traťové a poľné udalosti. Hry sa konali v mesiaci október a bola to tretia olympijská hra, ktorá sa konala v poslednom štvrťroku (po 1956 a 1964 hrách v Melbourne a Tokiu). Slávnostné otvorenie sa uskutočnilo 12. októbra a záverečný ceremoniál 27. októbra. Mexico City bolo vybrané cez Detroit, Lyon a Buenos Aires. Boli to tiež prvé olympijské hry, ktoré sa konali vo vysokej nadmorskej výške (Mexico City je 2240 metrov nad morom).

Upozorňuje na olympijské hry Mexico City v roku 1968

Krajiny ako Demokratická republika Kongo, Stredoafrická republika, Guinea, Sierra Leone a Kuvajt patrili medzi prvé časovače na olympijských hrách v Mexico City v roku 1968. Podujatie prilákalo viac ako 5 000 účastníkov, ktorí sa skladali zo 4 735 mužských a 781 atlétov zo 112 krajín. Zúčastnili sa 172 podujatí z 18 rôznych športov. Ďalšou pozoruhodnou udalosťou bola samostatná účasť východného a západného Nemecka.

Spojené štáty obsadili medailovú medailu a získali 107 medailí. Sovietsky zväz obsadil druhé miesto s 91 medailami, zatiaľ čo Maďarsko a Japonsko mali 32 a 25 medailí. Mexiko, hostiteľská krajina, sa umiestnilo na 15. mieste s celkovým počtom 9 medailí. Vysoká nadmorská výška Mexico City mala negatívny vplyv na poľné a traťové udalosti. Bola to ďalšia výhoda pre športovcov, ktorí trénovali v oblastiach s vysokou nadmorskou výškou, ako je napríklad Kip Keino z Kene, ktorí získali strieborné a zlaté medaily v hrách. Testy na drogy a overovanie žien boli tiež prvýkrát vykonané počas tejto olympijskej hry v roku 1968.

Čierna moc pozdrav a protesty

Počas olympijských hier v roku 1968, dvaja černošskí atléti, Tommie Smith a John Carlos, ktorí zvládli víťazstvo na pódiu v 200-metrovej pretekárskej udalosti, mali demonštráciu toho, čo sa nazýva „Black Power Salute“. Na slávnostnom odovzdávaní cien sa obrátili na pódium, aby sa postavili smerom k svojim národným vlajkam. Ako hral americká národná hymna, každý z nich zdvihol päsť s čiernou rukavicou. Držali päste, kým nebola hymna dokončená. Okrem toho, Tommie Smith, John Carlos, a austrálsky strieborný medailista Peter Norman mali na bundách ľudské odznaky. Dvaja Američania dostali veľa kritiky doma kvôli ich činom, ktoré ukázali, Black hrdosť a solidaritu.

Okrem incidentu Black Power Salute sa počas olympijských hier uskutočnilo niekoľko ďalších demonštrácií. Sem patrili študentské protesty v uliciach, ktoré viedli k smrti stoviek mladých demonštrantov. Študenti protestujúci boli proti svojej vláde financovanie akcie namiesto financovania ich sociálnych programov. Vďaka gestám a demonštráciám čiernych atlétov sa olympijské hry v Mexiku v roku 1968 považujú za najviac politicky orientované hry v dejinách moderných olympijských hier.