Libanonskí prezidenti od nezávislosti

Libanon je parlamentná demokratická republika, kde predsedom vlády je predseda vlády. Od skončenia francúzskeho mandátu v roku 1945 títo prezidenti pomohli viesť Libanonskú republiku. Prezident Libanonu má mandát vymenovať alebo vylúčiť premiérov, ako aj ministrov. Prezident je vrchným veliteľom ozbrojených síl a má právomoci rozpustiť Parlament. Prezident vyhlasuje zákony, akredituje veľvyslancov a ratifikuje medzinárodné zmluvy.

Prezidenti Libanonu Od Nezávislosti Z Francúzska

Bechara Khoury

Bechara Khoury pôsobil ako prezident Libanonu od 24. októbra 1945 do 18. septembra 1952. Narodil sa v marockom kresťanskom meste Rechmaya v Libanone 10. augusta 1890 a študoval právo v Paríži. Pred odchodom do Egypta v roku 1915 na začiatku prvej svetovej vojny pracoval ako právnik. Po svojom návrate do Libanonu v roku 1919 bol v popredí založenia Strany pre povýšenie a bol zvolený do legislatívy v rokoch 1929, 1934 a 1937. Následne pôsobil na niekoľkých ministerských pozíciách, premiér Pozícia, as ako aj v Senáte. Ústavný blok založil v roku 1932.

Camille Chamoun

Camille Chamoun bol prezidentom krajiny od 23. septembra 1952 do 22. septembra 1958. Narodil sa 3. apríla 1900 v Deir el Qamar, keď bol Libanon súčasťou Osmanskej ríše. Po ukončení štúdia na Univerzite sv. Jozefa sa stal právnikom. Samotný maronitský kresťan Chamoun pôsobil v skupine kresťanského ústavného bloku. Po jeho prezidentských ambíciách bol zmarený víťazstvom Bechara Khoury vo voľbách v roku 1948, Chamoun zorganizoval parlamentnú opozíciu. Chamoun bol zvolený, aby v roku 1952 uspel Khoury. Vedie reformy v administratívnom sektore v snahe zabezpečiť efektívnejšie riadenie Libanonu.

Fuad Chehab

Feud Chehab slúžil ako libanonský prezident od 18. septembra 1952 do 22. septembra 1952 a znovu od 23. septembra 1958 do 22. septembra 1964. Narodil sa 19. marca 1902 v okrese Keserwan a absolvoval vojenský výcvik vo Francúzsku. a Sýrii. Do roku 1945 zastával funkciu veliteľa libanonskej armády a odmietol vojenskú podporu prezidentovi Becharovi Khourymu a vyzval ho, aby odstúpil tvárou v tvár opozícii. V roku 1952 pôsobil na viacerých ministerských pozíciách a ako premiér. Chehab nastúpil do funkcie prezidenta Chamouna v roku 1958 a pustil sa do opatrení na obnovu národnej jednoty.

Charles Helou

Charles Helou slúžil ako libanonský prezident od 23. septembra 1964 do 22. septembra 1970. Narodil sa 25. septembra 1913 v Bejrúte a v roku 1934 získal právnické vzdelanie na univerzite St Joseph. tím, ktorý vytvoril libanonskú falangskú stranu, hoci sa potom stiahol. V roku 1947 zastupoval Libanon vo Vatikáne ako veľvyslanec a následne pôsobil ako minister spravodlivosti a zdravotníctva a vzdelávania.

Ostatní prezidenti Libanonu

Ostatní prezidenti Libanonu sú: Suleiman Frangieh (1970-1976); Elias Sarkis (1976-1982); Bachir Gemayel (1982); Amine Gemayel (1982-1988); Selim Hoss (1988-1989); Michel Aoun (1988-1990); René Moawad (1989); Selim Hoss (1989); Elias Hrawi (1989-1998); Émile Lahoud (1998-2007); Fouad Siniora (2007 - 2008); Michel Suleiman (2008 - 2014); Tammam Salam (2014-2016) a Michel Aoun (2016 až doteraz).

Prezidenti Libanonu Od Nezávislosti Z Francúzska

Prezidentov Libanonskej republikyZačiatok obdobiaKoniec termínu
Bechara KhouryStreda 24. októbra 1945Štvrtok 18. septembra 1952
Fuad ChehabŠtvrtok 18. septembra 1952Pondelok 22. septembra 1952
Camille ChamounUtorok 23. septembra 1952Pondelok 22. septembra 1958
Fuad ChehabUtorok 23. septembra 1958Utorok 22. septembra 1964
Charles HelouStreda 23. septembra 1964Utorok 22. septembra 1970
Suleiman FrangiehStreda, 23. septembra 1970Streda 22. septembra 1976
Elias SarkisŠtvrtok 23. septembra 1976Streda 22. septembra 1982
Bachir GemayelPondelok 23. augusta 1982Utorok 14. septembra 1982
Amine GemayelŠtvrtok 23. septembra 1982Štvrtok 22. septembra 1988
Selim HossŠtvrtok 22. septembra 1988Nedeľa 5. novembra 1989
Michel AounŠtvrtok 22. septembra 1988Sobota 13. októbra 1990
René MoawadNedeľa 5. novembra 1989Streda, 22. novembra 1989
Selim HossStreda, 22. novembra 1989Piatok 24. novembra 1989
Elias HrawiPiatok 24. novembra 1989Utorok 24. novembra 1998
Émile LahoudUtorok 24. novembra 1998Sobota 24. novembra 2007
Fouad SinioraSobota 24. novembra 2007Nedeľa, 25. mája 2008
Michel SuleimanNedeľa, 25. mája 2008Nedeľa, 25. mája 2014
Tammam SalamNedeľa, 25. mája 2014Pondelok 31. októbra 2016
Michel Aoun ( Incumbent )Pondelok 31. októbra 2016V súčasnej dobe sedí prezident

Odporúčaná

Svetové dedičstvo UNESCO V Pobreží Slonoviny (Pobrežie Slonoviny) \ t
2019
Väčšina kontroverzných zimných olympijských hier
2019
Krajiny s najstarším priemerným vekom matky pri prvom narodení
2019